STMicroelectronics STGWA75M65DF2
Part No.:
STGWA75M65DF2
Datasheet:
STGWA75M65DF2.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT M SE
Shipping
STGWA75M65DF2 Specifications
Series:
M
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 75A
Power - Max:
468 W
Switching Energy:
690µJ (on), 2.54mJ (off)
Gate Charge:
225 nC
Td (on/off) @ 25°C:
47ns/125ns
Test Condition:
400V, 75A, 3.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
165 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)