STMicroelectronics STGWA40H65FB
Part No.:
STGWA40H65FB
Datasheet:
STGWA40H65FB.pdf
Description:
IGBT
Shipping
STGWA40H65FB Specifications
Series:
HB
Product Status:
Active
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 40A
Power - Max:
283 W
Switching Energy:
498µJ (on), 363µJ (off)
Gate Charge:
210 nC
Td (on/off) @ 25°C:
40ns/142ns
Test Condition:
400V, 40A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)