STMicroelectronics STGWA40H65DFB2
Part No.:
STGWA40H65DFB2
Datasheet:
STGWA40H65DFB2.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 72A TO247
Shipping
STGWA40H65DFB2 Specifications
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
72 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 40A
Power - Max:
230 W
Switching Energy:
765µJ (on), 410µJ (off)
Gate Charge:
153 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/72ns
Test Condition:
400V, 40A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)