STMicroelectronics STGWA30M65DF2
Part No.:
STGWA30M65DF2
Datasheet:
STGWA30M65DF2.pdf
Description:
IGBT 650V 30A TO247-3
Shipping
STGWA30M65DF2 Specifications
Product Status:
Active
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 30A
Power - Max:
258 W
Switching Energy:
300µJ (on), 960µJ (off)
Gate Charge:
80 nC
Td (on/off) @ 25°C:
31.6ns/115ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
140 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)