STMicroelectronics STGWA30HP65FB
Part No.:
STGWA30HP65FB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGWA30HP65FB.pdf
Description:
IGBT
Shipping
STGWA30HP65FB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
HB
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 30A
Power - Max:
260 W
Switching Energy:
293µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
149 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/146ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
140 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)