STMicroelectronics STGWA20HP65FB2
Part No.:
STGWA20HP65FB2
Datasheet:
STGWA20HP65FB2.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP 650 V, 20
Shipping
STGWA20HP65FB2 Specifications
Series:
HB2
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
147 W
Switching Energy:
214µJ (off)
Gate Charge:
56 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/78.8ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
140 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)