STMicroelectronics STGWA20H65DFB2
Part No.:
STGWA20H65DFB2
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGWA20H65DFB2.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 40A TO247
Shipping
STGWA20H65DFB2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
HB2
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
147 W
Switching Energy:
265µJ (on), 214µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
56 nC
Td (on/off) @ 25°C:
16ns/78.8ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
215 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)