STMicroelectronics STGW80H65DFB
Part No.:
STGW80H65DFB
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW80H65DFB.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 120A TO247
Shipping
STGW80H65DFB Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 80A
Power - Max:
469 W
Switching Energy:
2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
Gate Charge:
414 nC
Td (on/off) @ 25°C:
84ns/280ns
Test Condition:
400V, 80A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
85 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)