STMicroelectronics STGW50H65DFB2-4
Part No.:
STGW50H65DFB2-4
Package:
TO-247-4
Datasheet:
STGW50H65DFB2-4.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP, 650 V, 5
Shipping
STGW50H65DFB2-4 Specifications
Series:
HB2
Package/Case:
TO-247-4
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
86 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 50A
Power - Max:
272 W
Switching Energy:
629µJ (on), 478µJ (off)
Gate Charge:
151 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/128ns
Test Condition:
400V, 50A, 12Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
92 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)