STMicroelectronics STGW40M120DF3
Part No.:
STGW40M120DF3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW40M120DF3.pdf
Description:
IGBT 1200V 80A 468W TO-247
Shipping
STGW40M120DF3 Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 40A
Power - Max:
468 W
Switching Energy:
1.5mJ (on), 2.25mJ (off)
Gate Charge:
125 nC
Td (on/off) @ 25°C:
35ns/140ns
Test Condition:
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
355 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)