STMicroelectronics STGW35HF60W
Part No.:
STGW35HF60W
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW35HF60W.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 200W TO247
Shipping
STGW35HF60W Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
290µJ (on), 185µJ (off)
Gate Charge:
140 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/175ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)