STMicroelectronics STGW30NC60KD
Part No.:
STGW30NC60KD
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW30NC60KD.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 200W TO247
Shipping
STGW30NC60KD Specifications
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
125 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 20A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
350µJ (on), 435µJ (off)
Gate Charge:
96 nC
Td (on/off) @ 25°C:
29ns/120ns
Test Condition:
480V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)