STMicroelectronics STGW25M120DF3
Part No.:
STGW25M120DF3
Datasheet:
STGW25M120DF3.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 1200V 50A TO247-3
Shipping
STGW25M120DF3 Specifications
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 25A
Power - Max:
375 W
Switching Energy:
850µJ (on), 1.3mJ (off)
Gate Charge:
85 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/150ns
Test Condition:
600V, 25A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
265 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)