STMicroelectronics STGW20V60F
Part No.:
STGW20V60F
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW20V60F.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 167W TO247
Shipping
STGW20V60F Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 20A
Power - Max:
167 W
Switching Energy:
200µJ (on), 130µJ (off)
Gate Charge:
116 nC
Td (on/off) @ 25°C:
38ns/149ns
Test Condition:
400V, 20A, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)