STMicroelectronics STGW20NC60V
Part No.:
STGW20NC60V
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW20NC60V.pdf
Description:
IGBT 600V 60A TO247-3
Shipping
STGW20NC60V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
220µJ (on), 330µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
100 nC
Td (on/off) @ 25°C:
31ns/100ns
Test Condition:
390V, 20A, 3.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)