STMicroelectronics STGW20NB60KD
Part No.:
STGW20NB60KD
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW20NB60KD.pdf
Description:
IGBT 600V 50A 170W TO247
Shipping
STGW20NB60KD Specifications
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 20A
Power - Max:
170 W
Switching Energy:
675µJ (on), 500µJ (off)
Gate Charge:
85 nC
Td (on/off) @ 25°C:
39ns/105ns
Test Condition:
480V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
80.5 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)