STMicroelectronics STGW10M65DF2
Part No.:
STGW10M65DF2
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW10M65DF2.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT M SE
Shipping
STGW10M65DF2 Specifications
Series:
M
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 10A
Power - Max:
115 W
Switching Energy:
120µJ (on), 270µJ (off)
Gate Charge:
28 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/91ns
Test Condition:
400V, 10A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
96 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)