STMicroelectronics STGSB200M65DF2AG
Part No.:
STGSB200M65DF2AG
Package:
9-PowerSMD
Datasheet:
STGSB200M65DF2AG.pdf
Description:
DISCRETE
Shipping
STGSB200M65DF2AG Specifications
Package/Case:
9-PowerSMD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
216 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
700 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.05V @ 15V, 200A
Power - Max:
714 W
Switching Energy:
3.82mJ (on), 6.97mJ (off)
Gate Charge:
554 nC
Td (on/off) @ 25°C:
122ns/250ns
Test Condition:
400V, 200A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
174.5 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)