STMicroelectronics STGP20H65FB2
Part No.:
STGP20H65FB2
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STGP20H65FB2.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 167W TO220AB
Shipping
STGP20H65FB2 Specifications
Series:
HB2
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
147 W
Switching Energy:
265µJ (on), 214µJ (off)
Gate Charge:
56 nC
Td (on/off) @ 25°C:
16ns/78.8ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)