STMicroelectronics STGP12NB60KD
Part No.:
STGP12NB60KD
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STGP12NB60KD.pdf
Description:
IGBT 600V 30A 125W TO220
Shipping
STGP12NB60KD Specifications
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 12A
Power - Max:
125 W
Switching Energy:
258µJ (off)
Gate Charge:
54 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/96ns
Test Condition:
480V, 12A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
80 ns
Operating Temperature:
150°C (TJ)