STMicroelectronics STGP100N30
Part No.:
STGP100N30
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STGP100N30.pdf
Description:
IGBT 330V 90A 250W TO220
Shipping
STGP100N30 Specifications
Series:
STripFET™
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
330 V
Current - Collector (Ic) (Max):
90 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 50A
Power - Max:
250 W
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
-/134ns
Test Condition:
180V, 25A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)