STMicroelectronics STGI25N36LZAG
Part No.:
STGI25N36LZAG
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
STGI25N36LZAG.pdf
Description:
DISCRETE
Shipping
STGI25N36LZAG Specifications
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
350 V
Current - Collector (Ic) (Max):
25 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.25V @ 4V, 6A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
25.7 nC
Td (on/off) @ 25°C:
1.1µs/7.4µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)