STMicroelectronics STGF20NB60S
Part No.:
STGF20NB60S
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STGF20NB60S.pdf
Description:
IGBT 600V 24A 40W TO220FP
Shipping
STGF20NB60S Specifications
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
24 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
70 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.7V @ 15V, 20A
Power - Max:
40 W
Switching Energy:
840µJ (on), 7.4mJ (off)
Gate Charge:
83 nC
Td (on/off) @ 25°C:
92ns/1.1µs
Test Condition:
480V, 20A, 100Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)