STMicroelectronics STGF19NC60HD
Part No.:
STGF19NC60HD
Datasheet:
STGF19NC60HD.pdf
Description:
IGBT 600V 16A 32W TO220FP
Shipping
STGF19NC60HD Specifications
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 12A
Power - Max:
32 W
Switching Energy:
85µJ (on), 189µJ (off)
Gate Charge:
53 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/97ns
Test Condition:
390V, 12A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
31 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)