STMicroelectronics STGF17NC60SD
Part No.:
STGF17NC60SD
Datasheet:
STGF17NC60SD.pdf
Description:
IGBT 600V 17A 32W TO220FP
Shipping
STGF17NC60SD Specifications
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
17 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 12A
Power - Max:
32 W
Switching Energy:
135µJ (on), 815µJ (off)
Gate Charge:
54.5 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17.5ns/175ns
Test Condition:
480V, 12A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
31 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)