STMicroelectronics STGF15H60DF
Part No.:
STGF15H60DF
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STGF15H60DF.pdf
Description:
IGBT 600V 30A 30W TO220FP
Shipping
STGF15H60DF Specifications
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 15A
Power - Max:
30 W
Switching Energy:
136µJ (on), 207µJ (off)
Gate Charge:
81 nC
Td (on/off) @ 25°C:
24.5ns/118ns
Test Condition:
400V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
103 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)