STMicroelectronics STGF10NC60KD
Part No.:
STGF10NC60KD
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STGF10NC60KD.pdf
Description:
IGBT 600V 9A 25W TO220FP
Shipping
STGF10NC60KD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
9 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 5A
Power - Max:
25 W
Switching Energy:
55µJ (on), 85µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
19 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/72ns
Test Condition:
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
22 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)