STMicroelectronics STGD10NC60ST4
Part No.:
STGD10NC60ST4
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
STGD10NC60ST4.pdf
Description:
IGBT 600V 18A 60W DPAK
Shipping
STGD10NC60ST4 Specifications
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
18 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
25 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.65V @ 15V, 5A
Power - Max:
60 W
Switching Energy:
60µJ (on), 340µJ (off)
Gate Charge:
18 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/160ns
Test Condition:
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)