STMicroelectronics STGB40V60F
Part No.:
STGB40V60F
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STGB40V60F.pdf
Description:
IGBT 600V 80A 283W D2PAK
Shipping
STGB40V60F Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 40A
Power - Max:
283 W
Switching Energy:
456µJ (on), 411µJ (off)
Gate Charge:
226 nC
Td (on/off) @ 25°C:
52ns/208ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)