STMicroelectronics STGB30NC60KT4
Part No.:
STGB30NC60KT4
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STGB30NC60KT4.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 185W D2PAK
Shipping
STGB30NC60KT4 Specifications
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
125 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 20A
Power - Max:
185 W
Switching Energy:
350µJ (on), 435µJ (off)
Gate Charge:
96 nC
Td (on/off) @ 25°C:
29ns/120ns
Test Condition:
480V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)