STMicroelectronics STGB30H65DFB2
Part No.:
STGB30H65DFB2
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
STGB30H65DFB2.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP 650 V, 30
Shipping
STGB30H65DFB2 Specifications
Series:
HB2
Package/Case:
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 30A
Power - Max:
167 W
Switching Energy:
270µJ (on), 310µJ (off)
Gate Charge:
90 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18.4ns/71ns
Test Condition:
400V, 30A, 6.8Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
115 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)