STMicroelectronics STGB30H60DF
Part No.:
STGB30H60DF
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STGB30H60DF.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 260W D2PAK
Shipping
STGB30H60DF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 30A
Power - Max:
260 W
Switching Energy:
350µJ (on), 400µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
105 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/160ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
110 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)