STMicroelectronics STGB20H60DF
Part No.:
STGB20H60DF
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STGB20H60DF.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 167W D2PAK
Shipping
STGB20H60DF Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 20A
Power - Max:
167 W
Switching Energy:
209µJ (on), 261µJ (off)
Gate Charge:
115 nC
Td (on/off) @ 25°C:
42.5ns/177ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
90 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)