STMicroelectronics STGB10H60DF
Part No.:
STGB10H60DF
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STGB10H60DF.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 600V 20A TO263
Shipping
STGB10H60DF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.95V @ 15V, 10A
Power - Max:
115 W
Switching Energy:
83µJ (on), 140µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
57 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19.5ns/103ns
Test Condition:
400V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
107 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)