STMicroelectronics STF30N10F7
Part No.:
STF30N10F7
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STF30N10F7.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 24A TO220FP
Shipping
STF30N10F7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
DeepGATE™, STripFET™ VII
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
24mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
19 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1270 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
25W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)