onsemi STDV3055L104T4G
Part No.:
STDV3055L104T4G
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
STDV3055L104T4G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Shipping
STDV3055L104T4G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
104mOhm @ 6A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
440 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.5W (Ta), 48W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)