STMicroelectronics STD8NM50N
Part No.:
STD8NM50N
Manufacturer:
STMicroelectronics
Datasheet:
STD8NM50N.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK
Shipping
STD8NM50N Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
MDmesh™ II
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
790mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
14 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
364 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
45W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)