STMicroelectronics STD60NF06T4
Part No.:
STD60NF06T4
Manufacturer:
STMicroelectronics
Datasheet:
STD60NF06T4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 60A DPAK
Shipping
STD60NF06T4 Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ II
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
66 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1810 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
110W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)