STMicroelectronics STB18NF30
Part No.:
STB18NF30
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STB18NF30.pdf
Description:
MOSFET N-CH 330V 18A D2PAK
Shipping
STB18NF30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
330 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
180mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
44 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1650 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)