Vishay Sprague ST560-25T2KI
Part No.:
ST560-25T2KI
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial, Can
Datasheet:
ST560-25T2KI.pdf
Description:
CAP TANT 560UF 10% 25V AXIAL
Shipping
ST560-25T2KI Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
SuperTan®, ST
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
830mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)