Vishay General Semiconductor - Diodes Division ST3230C16R0
Part No.:
ST3230C16R0
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
R-PUK
Datasheet:
ST3230C16R0.pdf
Description:
SCR 1.6KV 5970A RPUK
Shipping
ST3230C16R0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
R-PUK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
400 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.3 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
2785 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
5970 A
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Off State (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
61200A, 64000A