Panduit Corp ST2229-375P
Part No.:
ST2229-375P
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Tape
Package:
Datasheet:
ST2229-375P.pdf
Description:
TAPE MASTIC BLK 3 3/4"X3 3/4"
Shipping
ST2229-375P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
StrongHold™ ST2229
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Tape Type:
Mastic Tape
Adhesive:
Backing, Carrier:
Ethylene Propylene Rubber
Thickness:
0.1250" (125.0 mils, 3.175mm) 1/8"
Thickness - Adhesive:
Thickness - Backing, Carrier:
Width:
3.75" (95.25mm) 3 3/4"
Length:
3.75" (95.25mm) 3 3/4"
Color:
Black
Usage:
Insulating, Moisture Sealing
Temperature Range:
194°F (90°C) Max