Littelfuse Inc. ST10010B
Part No.:
ST10010B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Inrush Current Limiters (ICL)
Package:
Datasheet:
ST10010B.pdf
Description:
ICL 10 OHM 20% 10A 37.47MM
Shipping
ST10010B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
R @ 25°C:
10 Ohms
Tolerance:
±20%
Current - Steady State Max:
10 A
R @ Current:
100 mOhms
Diameter:
1.475" (37.47mm)
Lead Spacing:
0.310" (7.87mm)