Amphenol RF ST0243-00-N02-B
Part No.:
ST0243-00-N02-B
Manufacturer:
Amphenol RF
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
ST0243-00-N02-B.pdf
Description:
RF ANTENNA EMBEDDED WI-FI/BT/BLE
Shipping
ST0243-00-N02-B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol RF
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Bluetooth, WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.45GHz
Frequency Range:
2.4GHz ~ 2.5GHz
Antenna Type:
Chip
Number of Bands:
1
VSWR:
Return Loss:
-10dB
Gain:
2.3dBi
Power - Max:
1 W
Features:
Termination:
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.020" (0.50mm)