Sensata Technologies, Inc. SSV66A84E34NP
Part No.:
SSV66A84E34NP
Datasheet:
SSV66A84E34NP.pdf
Description:
VERTICAL FLTSW SS 3/4NPT MNT
Shipping
SSV66A84E34NP Specifications
Series:
SSV66A-34N
Output Type:
Switch (Single Float)
Output Configuration:
SPST-NC/NO
Current:
500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:
0.85
Switch Actuation Level:
3.307" (84mm)
Mounting Type:
Male 3/4" (19.05mm) BSP
Operating Temperature:
120°C
Voltage Rating:
300VAC, 300VDC