Sensata Technologies, Inc. SSV66A35B160SM16
Part No.:
SSV66A35B160SM16
Datasheet:
SSV66A35B160SM16.pdf
Description:
SD MNT DUAL SW PNT FLTSW M18
Shipping
SSV66A35B160SM16 Specifications
Series:
SSV66-SM16
Output Type:
Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:
SPST-NO, SPST-NC
Current:
500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:
0.75
Switch Actuation Level:
1.378", 6.299" (35mm, 160mm)
Mounting Type:
Panel Mount, M16 Thread
Operating Temperature:
120°C
Voltage Rating:
300VAC, 300VDC