Sensata Technologies, Inc. SSV66A35B110SPM12
Part No.:
SSV66A35B110SPM12
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Float, Level Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
SSV66A35B110SPM12.pdf
Description:
SD MNT DUAL SW PNT FLTSW M12
Shipping
SSV66A35B110SPM12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
SSV66-SPM12
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Liquid
Output Type:
Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:
SPST-NO, SPST-NC
Current:
500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:
0.75
Switch Actuation Level:
1.378", 3.937" (35mm, 110mm)
Mounting Type:
Panel Mount, M16 Thread
Material - Housing & Prism:
316 Stainless Steel
Operating Temperature:
120°C
Voltage Rating:
300VAC, 300VDC