TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRT-240A25
Part No.:
SSRT-240A25
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
SSRT-240A25.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 25A 24-280V
Shipping
SSRT-240A25 Specifications
Series:
SSRT
Packaging:
Bulk
Mounting Type:
Chassis Mount
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
90 ~ 280VAC
Voltage - Load:
24 V ~ 280 V
Load Current:
25 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C