TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRMP-240D16R
Part No.:
SSRMP-240D16R
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
SSRMP-240D16R.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 16A 24-280V
Shipping
SSRMP-240D16R Specifications
Series:
SSRMP
Packaging:
Box
Mounting Type:
Chassis Mount
Voltage - Input:
4 ~ 32VDC
Voltage - Load:
24 V ~ 280 V
Load Current:
16 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C