TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRM-600D55
Part No.:
SSRM-600D55
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
SSRM-600D55.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 55A 48-660V
Shipping
SSRM-600D55 Specifications
Series:
SSRM
Packaging:
Bulk
Mounting Type:
DIN Rail
Voltage - Input:
4 ~ 32VDC
Voltage - Load:
48 V ~ 660 V
Load Current:
55 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C